کد خبر:4523 | 13:07:19 - دوشنبه 21 سپتامبر 2020
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
نخستین موزه دفاع مقدس کشور با تدبیر حاج قاسم در استان کرمان ساخته شدپهاپ
سپهرانلاین ،نخستین موزه دفاع مقدس کشور با تدبیر حاج قاسم و با هدف انتقال فرهنگ جهاد، شهادت و اثبات حقانیت ملت مسلمان ایران در استان کرمان ساخته شد. به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرمان، ابتدای بلوار شهید عباسپور و در جوار مصلی بزرگ امام علی(ع) شهر کرمان موزه‌ای قرار دارد که حدود ۲۳ سال پیش […]

سپهرانلاین ،نخستین موزه دفاع مقدس کشور با تدبیر حاج قاسم و با هدف انتقال فرهنگ جهاد، شهادت و اثبات حقانیت ملت مسلمان ایران در استان کرمان ساخته شد.
به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرمان، ابتدای بلوار شهید عباسپور و در جوار مصلی بزرگ امام علی(ع) شهر کرمان موزه‌ای قرار دارد که حدود ۲۳ سال پیش با تدبیر شهید سپهبد قاسم سلیمانی که در آن زمان فرماندهی لشکر ۴۱ ثارالله کرمان را به عهده داشت با هدف انتقال فرهنگ ایثار، جهاد، شهادت و نیز اثبات حقانیت ملت مسلمان ایران در جنگ ۸ ساله ایران و عراق ساخت آن آغاز شد و پس از ۱۱ ماه کار مداوم ساخته شد و مصادف با سالروز فتح خرمشهر (روز ملی مقاومت) در سوم خردادماه سال ۷۷ به بهره‌برداری رسید.

موزه‌های دفاع مقدس آینه تمام نمایی از ۸ سال دفاع مقدس و جنگ تحمیلی ایران به شمار می‌آیند که نقش شایانی در آشنا کردن جوانان با رویدادهای جنگ بر عهده دارند و نخستین موزه دفاع مقدس کشور به‌ بهانه برگزاری کنگره سرداران و ۸ هزار شهید استان‌های کرمان و سیستان و بلوچستان در زمینی به مساحت تقریبی ۴ هکتار و زیربنای ۲ هزار و ۵۵۰ متر با تدبیر شهید سلیمانی در استان کرمان ساخته شده است.

به گزارش تسنیم موزه دفاع مقدس کرمان در ساختمانی ۳ طبقه ساخته شده که گنبدی به شکل لاله با ۴ گلبرگ دارد و در ساخت آن از بادگیرهای شهرهای کویری و معماری سنتی در کنار معماری مدرن الهام گرفته شده که از دو بخش مجزای فضای بسته و باز تشکیل شده است.

در قسمت ورودی ساختمان موزه ۸ ستون به نشانه ۸ سال جنگ تحمیلی به چشم می‌خورد و آثار در ۸ تالار به نام‌های شقایق، آزادی، شهدا، پیروزی، نور، بصیرت و عبرت به نمایش عموم در آمده و در هر کدام از تالارهای موزه به بخشی از وقایع جنگ پرداخته‌ شده است.

فضای باز موزه نیز از ۳ قسمت تشکیل شده که در بدو ورود به موزه از پارک شهدا عبور می‌کنید در ورودی موزه مقبره ۸ شهید گمنام دوران دفاع مقدس و تندیس ۱۷ سردار شهید استان کرمان در آن دیده می‌شود.

سرهنگ محمدرضا مغفوری مسئول موزه دفاع مقدس کرمان در گفت‌وگو با تسنیم با بیان اینکه موزه دفاع مقدس کرمان در زمینی به مساحت ۴ هکتار و زیربنای ۲ هزار و ۵۵۰ متر ساخته شده اظهار داشت: این موزه نخسین موزه دفاع مقدس ایران و نخستین بنای یادمان کنگره سرداران شهید استان کرمان است.

وی با بیان اینکه این موزه با تدبیر و پیگیری شهید سپهبد قاسم سلیمانی ساخته شده است یادآور شد: ساخت این موزه در سال ۷۶ آغاز شد و پس از ۱۱ ماه تلاش مداوم در ۳ خرداد سال ۷۷ افتتاح شده است.

مسئول موزه دفاع مقدس کرمان هدف از ساخت این موزه را انتقال فرهنگ ایثار، جهاد، شهادت و نیز اثبات حقانیت ملت مسلمان ایران در جنگ ۸ ساله ایران و عراق عنوان کرد و افزود: هدف این بود تا این مکان جایی باشد تا هشت سال ایثارگری، دفاع، شجاعت و رشادت ملت ایران به تصویر کشیده شود و واقعیت‌های جنگ به نسل‌های بعد منتقل شود.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب