کد خبر:3809 | ۱۸:۵۸:۳۰ - یکشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۷
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
شاد زیستن وضرورت شادی در زندگی
سپهرانلاین، شادی یک از نیازهای فطری انسان است و همچون مانند سایرنیازهای فطری ادمی باید اغنا گردد تا در مسیر کمال و سیرالی لله به هدف از خلقت آفرینش برسد زیرا با توجه به حقیقت آن ، شادی، احساس مثبتی است که از حس خرسندی و پیروزی به دست می آید. و شادمانی سبب آرامش، نزدیکی […]

سپهرانلاین، شادی یک از نیازهای فطری انسان است و همچون مانند سایرنیازهای فطری ادمی باید اغنا گردد تا در مسیر کمال و سیرالی لله به هدف از خلقت آفرینش برسد زیرا با توجه به حقیقت آن ، شادی، احساس مثبتی است که از حس خرسندی و پیروزی به دست می آید.

و شادمانی سبب آرامش، نزدیکی دل ها و رفع ترس و بدگمانی می شود و به سلامت فرد و جامعه کمک می کند.زیرا در پرتوی شادمانی انسان توفی۵ق می یابد برمبنای اصول راستی وصداقت به پیشرفت وتعالی دست یابد و نقش سازنده واثرگذار خود را ردجامعه در ابعاد فرهنگی ، سیاسی و اقتصادی تجلی نماید

اسلام دین برخاسته برمبنای فطرت ادمی است وتوجه خاصی به نیازهای فطری و طبیعی دارد و مخالفتی با نیاز فطری و طبیعی ندارد و چون شادی و شادمانی با رعایت حدود آن برای تجدید نشا ط درونی و دوری از زندگی خسته و یک نواخت برای زندگی موثر است

حضرت علی علیه السلام می فرماید:« اِنَّ هذِهِ القُلُوبَ تَمُلُّ کَالأبدانِ فابتَغوا لَها طرائِفَ الحِکْمة.این دل ها همانند بدن ها، خسته و افسرده می شوند و به استراحت نیاز دارند. در این حال، نکته های زیبا و نشاط انگیز برای آنها انتخاب کنید»

در روایتی دیگر می فرماید:بر مؤمن لازم است شبانه روزش را به سه قسمت تقسیم کند: قسمتی را برای راز و نیاز با خدا؛ قسمتی را برای امرار معاش و تأمین زندگی و قسمتی را نیز برای بهره برداری از لذت های حلال و نیکو.

لذا دین مبین اسلان وائمه معصومین علیهم السلام با شادبودن وشادزیستن و شادمانی مردم نه اینکه مخالفتی ندارندبلکه توصیه می کنند که مردم  وقتی  رابرای شادمانی با رعایت حدود الهی داشته باشند زیرابسیاری از خستگیها ، یکنواختیها و افسردگیها امروزه بشری … برا ی ااین است که به این دستور کلیدی و راهگشا توجه ندارند

قران که کتاب دستور و آیین  چگونه زیستن است به ما می آموزد که چگونه .درچه مواردی شادمان باشیم البته نه به شادی های بیهوده و حرام، بلکه شادی های برخاسته از رعایت اهداف الهی و انسانی.

«قُلْ بِفَضْلِ اللّهِ وَ بِرَحْمَتِهِ فَبِذلِکَ فَلْیَفْرَحُوا هُوَ خَیْرٌ مِمّا یَجْمَعُونَ.»ای رسول خدا! به خلق بگو که شما باید تنها به فضل و رحمت خدا شادمان شوید (و به نزول قرآن مسرور باشید) که آن، بهتر و مفیدتر از ثروتی است که برای خود می اندوزید.بنابراین آیه، مردم باید همواره به فضل پروردگار و به رحمت بی پایان او و به این کتاب بزرگ الهی که جامع همه نعمت هاست، خشنود شوند، نه به جمع کردن ثروت ها و بزرگی مقام ها و فزونی قوم و قبیله.

اطاعت از خداوند نیز سبب شادی انسان مؤمن می شود، چنان که حضرت علی علیه السلام می فرماید:سُرورُ المؤمِنِ بطاعَةِ رَبِّهِ و حُزنُهُ علی ذَنبِهِ.شادی مؤمن، به طاعت پروردگارش و حزنش بر گناه و عصیان است.

در دسته ای از آیات الهی، شادی های بیهوده، بی هدف و ضدارزش نکوهش می شود. بنابراین، شادی ها باید بر اساس ارزش ها و اهداف مقدس باشد، چنان که خداوند در قرآن کریم در داستان قارون که فردی خودخواه و مغرور بود و شادی های مستانه داشت، از زبان قومش می فرماید: إِذْ قالَ لَهُ قَوْمُهُ لا تَفْرَحْ إِنَّ اللّهَ لا یُحِبُّ الْفَرِحینَ. (قصص: ۷۶)به خاطر بیاور هنگامی که قوم قارون به او گفتند: این همه شادی مغرورانه مکن که خداوند، شادی کنندگان مغرور را دوست ندارد. بنابراین شادمانی حقیقی و برتر یعنی شادمان بودن به فضل و رحمت آفرینش.

شهید مرتضی مطهری رحمه الله نیز در این زمینه می فرماید:سرور، حالت خوشی و لذت بخشی است که از علم و اطلاع بر اینکه یکی از اهداف و آرزوها انجام یافته یا انجام خواهد یافت، به انسان دست می دهد و غم و اندوه، حالت ناگوار و دردناکی است که از اطلاع بر انجام نشدن یکی از هدف ها و آرزوها به انسان دست می دهد.

دکتر مایل آیزنگ، روان شناس در تعریف  شادی می گوید:شادی، عبارت است از مجموع لذت های بدون درد. شادی، آرامش خاطر و رضایت باطن است. شادی، آن کیفیت زندگی است که همه کس آرزوی یافتنش را دارد. شادی و خرسندی، از آرامش خاطر و رضایت باطن حکایت می کند.

حق تو را از بهر شادی آفرید  تا ز تو آرامشی گردد پدید

پس در آرامش نمایی زندگی    وارهی از مشکلات زندگی

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب