کد خبر:3801 | ۱۷:۴۵:۳۰ - یکشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۷
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
تجردگرایی وافزایش سن ازدواج ، نوپدیده اجتماعی فراموش شده
سپهر آنلاین، ازدواج یکی از بهترین نیازهای آدمی است که دین مقدس اسلام به آن اهمیت فراوانی داده است و آن را از بهترین سنت های دینی شمرده که مایه برکات بی شماری است. از نظر قرآن، ازدواج مایه آرامش روح و روان آدمی است، که این خود از نشانه های رحمت و بزرگی خداوند […]

سپهر آنلاین، ازدواج یکی از بهترین نیازهای آدمی است که دین مقدس اسلام به آن اهمیت فراوانی داده است و آن را از بهترین سنت های دینی شمرده که مایه برکات بی شماری است. از نظر قرآن، ازدواج مایه آرامش روح و روان آدمی است، که این خود از نشانه های رحمت و بزرگی خداوند است.: تشویق اسلام به ازدواج خصوصاً در سن جوانی، و کراهتِ اسلام از تجرّد و رهبانیت، در بسیاری از سخنان معصومین آمده است. آثاری چون بزرگداشت سنت پیامبر- قرار گرفتن در ولایت و حمایت خداوند- به خشم آوردن شیطان –  کامل شدن ایمان جوانان-  زیاد شدن روزی-  و مانند آن از برکات ازدواج، در کلام معصومین شمرده شده است. همچنین تأخیر در امر ازدواج در بعضی روایات مردود دانسته شده و تأکید شده است، هیچ چیز نباید باعث تأخیر انسان در ازدواج شود، حتی اگر فقر باشد. در روایتی مردان بدون همسر را سرزنش می کند و تجرد را سبب شرور شدن می داند

تجرد و افزایش بی سابقه سن ازدواج، مشکلات فراوانی به دنبال خواهد داشت.  برخی مشکلات ناشی از این افزایش، می توان اشاره کرد. مشکلاتی چون: افسردگی و از بین رفتن نشاط در جوانان، مبتلا شدن به وسواس زیاد در انتخاب همسر، مشکل آفرینی فرزندان بزرگ و ازدواج نکرده در خانه، افزایش اضطراب و نگرانی خصوصاً در دختران، حالت بلاتکلیفی، از دست رفتن طراوت و زیبایی، ناامیدی و تصمیم به عدم ازدواج به خاطر کاهش میل به ازدواج، بی دقتی در انتخاب همسر خصوصاً در دختران، احتمال افزایش انحرافات، احساس سربار بودن در خانواده و ده ها مشکل از این قبیل که جوانان ما را که گران بهاترین ذخیره های کشورمان هستند، به چالش انداخته است.

به همین دلیل بر همه مسئولان و دست اندرکاران مسائل اجتماعی واجب و لازم است به این مسئله به عنوان یک مشکل فوریتی نگاه کنند و تمام همت و تلاش خود را برای رفع آن مصروف نمایند؛ چنانکه قرآن، در آیه ای تمام مسلمانان را به یاری جوانان برای تسهیل امر ازدواج دعوت کرده است.

ازدواج عاملی برای نجات از آلودگی، موجبی برای رهایی از تنهایی و سببی برای بقای نسل است. ازدواج و زمان انجام آن یکی ازشاخص‌های مهم برای ارزیابی میزان سلامت و بهداشت جسمی و ‌روانی‌ افراد ‌یک جامعه محسوب می‌شود بنابراین، خودداری از ازدواج و تأخیر آن، اغلب سبب عدم تعادل در جمعیت، باروری پایین، نابهنجاری در رفتار، سلب مسؤلیت، افزایش آسیب­های اجتماعی، از دست دادن فرصت‌ها و عوارض جسمی و روانی خاصی در افراد می‌گردد.

تجرد گرایی به دلیل بعضی از موضوعات و مشکلات دراقتصاد وامورفرهنگی واجتماعی ایجاد می شودکه متاسفانه دردهه اخیر روبه افزایش است مثلاً فرد تمایل به ازدواج دارد ولی زوجی را که می‌خواهد با او ازدواج کند پیدا نمی‌کند. و دلایل مختلفی هم دارد، مثل سطح تحصیلات یا سلیقه دو نفر به هم نمی‌خورد، یا تعداد مردان در معرض ازدواج کمتر از تعداد زنان در معرض ازدواج است.

عوامل دیگری مانند حاکم بودن سنتهای غلط اجتماعی _ تغییرات سریع ومکرر روزمره مسائل اقتصادی _گسترش تحصیلات همگانی ومشارکت زنان در امورات اقتصادی واجتماعی – سطح توقعات و انتظارات زنان – عدم توان مرد در برارودکردن انتظارات زندگی مشترک با هزینه هیا گزاف ازدواج و مهریه های سنگین وغیر متعلرف – عذم توجه حاکمان به این امر مقدس و نداشتن راهکارهای علمی وعملی چهت تسهیل امر ازدواج ، مهریه و سایرموضوعات ذیربط  از جمله موضوعاتی هستند که باعث تجردگرایی و افزایش سن ازدواج می باشد بنا براین امروزه تجرد گرایی و افزایش سن ازدواج  یک چالش اصلی برای جامعه ایرانی است ومسئولین امر باید در این زمینه بفکر چاره اندشی باشند چراکه جامعه ما بزودی جر جوامع پیر شمرده می شود و بدلیل عدم ازدواج و عدم زاد ولد و اکتفا کردن به یک فرزند و تبلیغ تک فرزندی هزینه گطافی در اینده یا نه چندان دور برحامعه ما خواهد داشت

دولتمردان و متصدیان اجتماع وظیفه دارند برنامه دقیقی برای حل این مشکل ارائه دهند. همچنین با تشویق مردم، خصوصاً افراد متمول، جوانان را در این امر یاری دهند. مسلماً اگر دولت و مسئولان امر قدمی در این راه بگذارند، همه مردم به کمک آن ها می شتابند، زیرا این یک مشکل همگانی است و همه افراد به گونه ای با آن درگیر هستند.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب