کد خبر:3677 | ۱۹:۲۴:۴۱ - دوشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۷
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
سرمقاله : شیوه صحیح مطالبه گری
سپهرآنلاین ،با توجه به اینکه مطالبه گری یکی ار حقوق شهروندی است وابزاری برای پویایی جامعه و احقاق حق شهروندان استمطالبه گری در درون خود نوعی آرمانگرایی است لذا جامعه بدون مطالبه، جامعه ای مرده و بدون آرمان است.به همین جهت مطالبه گری شیوه خاصی دارد تا به نیتجه مطلوب برسد و اگر از مختصاتی [...]

سپهرآنلاین ،با توجه به اینکه مطالبه گری یکی ار حقوق شهروندی است وابزاری برای پویایی جامعه و احقاق حق شهروندان استمطالبه گری در درون خود نوعی آرمانگرایی است لذا جامعه بدون مطالبه، جامعه ای مرده و بدون آرمان است.به همین جهت مطالبه گری شیوه خاصی دارد تا به نیتجه مطلوب برسد و اگر از مختصاتی که دارد بیراه رفت راه بجایی نمی رسد و مطالبه گری تحقق نمی یابد و این موضوع از چنان اهمیتی برخوردار است که مقام معظم رهبری دراین  موردمی فرمایند:« جوان باید مطالبه کند، باید احساس کند که این مطالبه سودمند است، ثمربخش است؛ و تشویق بشود بر این مطالبه و باید احساس کند که او فقط مسئولیتش طرح سؤال و پرتاب کردن یک شعار نیست، که بگوید خوب، ما کار خودمان را کردیم؛ نه، پیگیری کردن، مطالعه کردن، درباره‌ی مسئله اندیشیدن، آن را پخته کردن، راهِ کارِ اجرائی را برای آن جستجو کردن، برای طرحش با مراکز دست‌ اندر کار و مجری تلاش کردن و فعالیت کردن و بالاخره خود وارد میدان کار شدن، اینها جزء وظایف و تکالیف جوان ماست که این را هم بایستی جوان ما درک کند؛ در کنار آن مطالبه و طلبکاری و مدعا داشتن که عرض کردیم» در این سخنان حکیمانه همه صفات و مسیر مطالبه گری بوضوح بیان شده که باید در مطالبه گری موردتوجه مطالبه گران قرار گیرد .

در ادامه به نکات مهمی از مطالبه گری پرداخته شده است .اولین نکته در مطالبه گری توجه به ماهیت ان است که ان مورد ارمانی وارزش پیگیری داشته باشدو مغایر با عرف و قانون حاکم برجامعه نباشد و باید مطالبه گر بر حوزه ای که خواهان مطالبه گری است اشراف کامل داشته باشد. بدون اطلاعات دقیق نمیتوان قضاوت کرد.

دومین نکته نحوه مطالبه گری ، ابزار مطالبه و راههای پیگیری که از طرق قانونی و با بیان مصداق و شفاف گویی و راهکارهایی جهت براوردن حق مطالبه گر است  اگرغیر از این موارد باشد نتیجه عکس دارد و یا نتیجه ای نخواهد داشت و فضای مطالبه گری  باید عاری از هرگونه فضا سازی های منفی باشد و تا صحت و سقم یک موضوع مشخص شود.

مثلا برای مطالبه گری حقی از شیوه های ناسزاگویی استفاده شودبه نحوی که مخاطب یا مخاطبان مطالبه نه اینکه پاسخی نمی دهندبلکه اعتنایی  هم به مطالبه گر ندارند زیرا از طرق صحیح و متناسب با عرف و رعایت ادب و احترام برخورد نشده است

سومین نکته از کلی گویی پرهیز شود مصادیق مشخص گردد و واضح وشفاف بیان گرددو اینکه مطالبه گر بداند چه مطالبه ای دارد و از چه فرد و یا مرجعی انتظاربراوردن مطالبه اش را دارد و مطالبه گری با حمایت مردم و مردمی باشد. روح مطالبه گری باید  خیرخواهانه و مشفقانه باشد با فضای دشمنی و مچ گیری وسیاسیکاری نمیتوان مشکلی را حل کرد.

مثلا برای پیگیری پزشک متخصص ازتوپدی که مستقیما از وزارت بهداشت و درمان و ادارات تابعه در مراکز استان و شهرستانها ، واززبرمجموعه ان مطالبه شود از پزشک قانونی ، درخواست شود که هیبچ ارتباطی با موضوع مطالبه ندارد

لذا با توجه به ماهیت مطالبه ؛  اگر مطالبات، رفع مشکلات اقتصادی، اشتغال، مقابله با رکود، مبارزه با فساد و امثال آن باشد مطالباتی هستند به حق، قانونی و در مسیر آرمانهای نظام و اگر مطالبات سمت و سوی تحقق امیال بیگانگان را دارد که اساسا” مطالبات باطل و مخالف منافع عمومی است و درخواست کنندگان نباید انتظار گوش شنوایی برای شنیدن چنین خواسته هایی را داشته باشند.

چهارمین نکته ، شخص مطالبه شونده باید از مطالبه گری استقبال کند. طبق سخنان رهبری معظم انقلاب نقد و مطالبه گری باعث شفافیت در عملکرد مسئولین می گردد. پس مسئولین ما نباید از مطالبه گری هراسی داشته باشند.

همچنین مسئولان سیاسی و اقتصادی نباید مطالبه گری جوانان را با عناوینی از جمله افراطی گری و تند روی قلمداد کنند این بدترین قضاوت در مورد مطالبه گری است. ودرفضای مطالبه گری نباید بهانه ای برای تضعیف عناصر انقلابی و جوانان به دست کسی داد.

بنا براین  همه مسئولین ، صاحب منصبان و بزرگان شهرستان خود را آماده پذیرش چنین موضوعی از طرف مردم بویژه جوانان کنند. که این شور و نشاط در جوانان از بین نرود و با محافظه کاری ،روحیه انقلابی گری ،عدالت خواهی و در راس همه مطالبه گری به فراموشی سپرده نشود.

لذا بر خلاف برخی تفکرات ، مطالبه ی عدالت علاوه بر آنکه به ارکان نظام ضرری وارد نمی سازد بلکه باعث تقویت ارکان نظام جمهوری اسلامی شده و در جهت رشد و تعالی انقلاب و نظام جمهوری اسلامی است.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب