کد خبر:1973 | ۱۱:۲۳:۱۸ - شنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۳
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
حجت الاسلام و المسلمین سیدعباس موسوی امام جمعه موقت بردسیر : اولین نعمتی که خداوند به انسان عنایت کرد فرصت توبه است .
سپهر آنلاین: حجت الاسلام والمسلمین موسوی در خطبه های نماز جمعه این هفته ضمن اشاره به ماه مبارک رمضان چنین بیان نمود:  که این ماه ویژگیهای دارد که برتر از ماههای دیگر است وآن رجوع به قران است ویکی از محبوبترین چیزها که در این ماه بسیار مورد توجه خداوند، توبه است .زمانی که انسان […]

سپهر آنلاین: حجت الاسلام والمسلمین موسوی در خطبه های نماز جمعه این هفته ضمن اشاره به ماه مبارک رمضان چنین بیان نمود:  که این ماه ویژگیهای دارد که برتر از ماههای دیگر است وآن رجوع به قران است ویکی از محبوبترین چیزها که در این ماه بسیار مورد توجه خداوند، توبه است .زمانی که انسان مرتکب گناهی شده درهای توبه بروی آن باز است وباتوبه کردن از الطاف خداوند برخوردار می شود. وخداوند در قران کریم می فرمایند: ای کسانی که ایمان اورده اید توبه کنید که توبه نصوح بازگشت به سوی خدا وانجام ندادن گناه است .

ودر ایه ۲۲۲ سوره بقره امده است :همانا خداوند آنان را که پیوسته به درگاهش توبه کنند دوست میدارد.ودرجای دیگر در روایات آمده خداوند زمانی توبه حضرت آدم را پذیرفت  فرشتگانی از جمله میکائیل وجبرائیل براو وارد شدند جهت پذیرش توبه حضرت آدم توسط خداوند به او تبریک گفتند. و خداوند درپاسخ به حضرت آدم چنین می فرماید:ای آدم تو برای فرزندانت رنج وزحمت به ارث گذاشتی ومن برای فرزندانت توبه را به ارث گذاشتم وهر چه فرزندانت مراد بخواهند اجابت میکنم.واگر امرزش بخواهد از اودریغ نمیکنم .وخداوند می فرماید :توبه کاران را در روز محشر از گورهایشان شاد وخندان بر می خیزانم . پس اولین نعمتی که خداوند به انسان عنایت کرد فرصت توبه است .

وی درادامه گفت :توبه چند رکن دارد. یکی از ارکان ان اگاهی وعلم است اگر انسان در مورد انجام گناه شناخت داشته باشد  وبه ضرر وزیان ان واقف باشد هیچگاه مرتکب گناه نمی شود. واین گناه است که انسان را از رسیدن به قرب الهی دور می کندوتوبه در زمان جوانی باارزش است نه درزمان مرگ.ودر قران ذکرشده که از زبان کفار در قیامت درخواست می کنند که کاش خاک بودیم چون اتش گناه رادربرزخ می بینند.پس انسان باید در زمان حیات به ضرروزیان گناه واقف باشد واز انجام گناه توبه کند.

ودر ایه ۱۰سوره منافقون امده : پیش از انکه مرگ بر شما فرابرسد از خداوند بخواهید تااجل را به تاخیر بیندازد تا ما از نیکوکاران بشویم .که خداوند در زمان مرگ  هیچ فرصتی به انسان نمی دهد.

وی در ادامه گفت :که این ماه اعمال صالح است  ماه فقیر نوازی ، ورسیدگی به یتیمان است.وباید از این ماه بهترین استفاده رابکنیم.

ودر خطبه دوم اشاره به یکی دیگر از ارکان توبه وآن پشیمانی است  واز پیامبر نقل شده که کفاره گناهان شما پشیمانی  از انجام گناه است .همچنین  درادامه اشاره به حق الله وحق الناس نمود

ودر باب حق الناس مرحوم فیض کاشانی می فرماید:اگر انسان حق الناسی برگردنش باشد باید رضایت طرف را براورده کند.مثلا”در باب غیبت از طرف حلالیت بطلبد.ودر باب حق الله انسان قران بخواند  یا صوت قرانی راگوش دهد.

ودر ادامه درباب ترک روزه ،اگرکسی روزه نگیرد چون امر خدارا زیر پا گذاشته ایم وبه ندای نفس گوش کردیم نتیجه اش پشیمانی است وباید قضایش را به جا اوریم .

پس کفاره گناهان پشیمانی است حتی زمانی انسان مریض است باید کفاره بدهد وخدا وسیله ای بر مصیبت ها وبیماریها قرار می دهد حتی همین نماز جمعه کفاره گناهان ماست.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب